براي کاهش بدحجابي…

چند سالي است در يکايک شهرهاي کشور شاهد برگزاري راهپيمايي، تجمع يا همايش در روز حجاب و عفاف در کشور هستيم و اين حاکي از اهميت مسئله حجاب و عفاف براي مردم جامعه ماست  و همچنين نشان دهنده دغدغه اي است که در پي تهاجمات فرهنگي دشمن و در جهت سلامت اخلاقي و معنوي جامعه و خانواده ها ايجاد شده است- کما اينکه معمولا براي ديگر ارزشهاي ديني کمتر شاهد اجراي اينگونه برنامه ها با اين وسعت در سطح کشور هستيم-


مسئولين مربوطه نيز هر سال اين تجمعات را مي بينند و تا سال بعد اقدام قابل ملاحظه اي براي جلوگيري از افزايش رو به رويه بدحجابي ها انجام نمي دهند; که اين کم کاري و بي توجهي به نوبه خود قابل تأمل و تأسف بار است و مي تواند ناشي از دلايلي همچون گرايش به سبک زندگي غربي، کمرنگ شدن اعتقادات ديني و تهاجمات گسترده دشمن عليه حجاب باشد.به نظر مي رسد در شرايط فعلي بايد بيش از مسئولين - که البته مسئوليت آنها هم در برابر خدا و مردم ساقط نخواهد شد- عموم مردم براي دفاع از اين ارزش الهي دست به کار شوند.


در اين رابطه راهکارهاي متعددي وجود دارد. براي مثال  در آموزه هاي ديني دستورات خاصي براي تنبيه گنهکار داريم که يکي از آنها بي اعتنايي به اوست; اگر مردم هنگام خريد وارد مغازه هايي که فروشندگان آن بدحجاب هستند، نشوند يا از آنها خريد نکنند، ان شاءالله سبب خواهد شد که آنها در وضعيت پوششان تجديد نظر نمايند و صاحب کاران نيز کارفرمايان خود را مجبور به آرايش و خودنمايي نکنند. در اين صورت توجه مشتري به کالايي که مي خواهد بخرد جلب مي شود نه اينکه به فروشنده زن به چشم کالا بنگرد و به واسطه جلوه گرب او راغب به خريد شود. اين شيوه را مي توان هنگام برخورد با کارمندان ادارات و سازمان ها نيز به کار گرفت و متقابلا مغازه داران و يا صاحب کاران ديگر نيز مي توانند با بي توجهي به مشتريان و مخاطبان بدحجاب سبب شوند که به لطف خدا آنان هم خطاي خود را اصلاح نمايند.


بايد توجه داشت که حجاب براي مصون ماندن زن از نگاههاي حرام و دل هاي بيمار و همچنين حضور مؤثر، مفيد و سالم او در بيرون از محيط خانه طراحي شده است و دستور آن در قرآن کريم نيز آمده است و "حجاب و عفاف" يکي از مهمترين عوامل سلامت اخلاقي و معنوي جوامع است که رعايت آن استحکام بيشتر روابط خانوادگي را به دنبال دارد. از بدحجابي زنان نيز بيش از همه مردان هوس باز و بي غيرت و دشمنان دين و کشور سود مي برند.


در همين راستا کاش زنان جامعه ما با خود مهربان تر باشند و راضي نشوند که با پوشش نامناسب، چشم و دل مردان نامحرم را بربايند و با اين کار خداي نکرده باعث سست شدن يا از هم پاشيدن روابط در ديگر خانواده ها شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.