“تا آن سوی سمرقند” با عارف جعفری

عارف جعفری، خواننده افغانستانی، آلبوم جدید، آلبوم پاپ، تلفیق موسیقی سنتی ایرانی و افغانستانی، آلبوم تا آن سوی سمرقند، شاعر سعید بیابانکی، Aref Jafari, Afghan singer, new album, ta an sooye samarkand, Album "Beyond Samarkand"
نور امید انتشار آلبوم جدید خواننده‌ی افغانستانی – عارف جعفری – به نام “تا آن سوی سمرقند”

عارف جعفری (متولد ۱۳۵۳ باغچار ولایت ارزگان افغانستان) خواننده، شاعر و آهنگساز دری‌زبان اهل افغانستان است که در حال حاضر درشهر تهران ایران ساکن می‌باشد.

این خواننده‌ی افغانستانی تا کنون ۶ آلبوم به نام‌های: “صبا مزار میرم“، “پرواز“، “صیاد“، “رود“، “گل بادام” و “قند پارسی” به بازار عرضه کرده است.

از معروف‌ترین آهنگ‌های این خواننده‌ی نام‌آشنای افغانستانی می‌توان به “رود”، “تبسم”، “پرواز”، “سفر موری”، “بار آخر”، “تشکی تشکی”، “لالایی” و… اشاره نمود.

مطلع شدیم آلبوم هفتم ایشان با نام “تا آن سوی سمرقند” به تازگی آماده‌ی نشر شده است و بر آن شدیم تا با این شاعر و خواننده‌ی افغانستانی گفتگویی داشته باشیم پیرامون آلبوم “تا آن سوی سمرقند“.

لطفا درباره‌ی آلبوم جدیدتان بگویید؛ از انتشار آلبوم چه انتظار و هدفی داشتید؟ این آلبوم چند قطعه دارد، نام آن بر چه اساس انتخاب شده و اشعار قطعات عمدتا با چه مضامینی و سروده‌ی چه کسانی ست؟

نام آلبوم “تا ان سوی سمرقند” است که برگرفته از یکی از سروده‌های “سعید بیابانکی” شاعر نام‌آشنا و توانمند ایرانی است.

این آلبوم از ۱۲ پارچه تشکیل شده که شعرهای آن را “سعید بیابانکی“، “قنبرعلی تابش“، “علی‌مدد رضوانی“، “محمد جعفری” و “عارف جعفری” سروده‌اند.

مضامین اشعار اکثرا تغزلی و عاشقانه است.

چه کسانی در ساخت این آلبوم با شما همکاری داشته‌اند؟

آهنگسازی، تنظیم و میکس و مسترینگ آلبوم همه را خودم انجام دادم. در بخش نوازندگی نیز آقایان “علی جعفری پویان” (ویولن و ویولا)، “حامد فولاد قدم” (گیتار و بوزوکی)، “جهانگیر رها” (دو تار)، “علیرضا محمدی” و “لطیف صافی” (رباب)، “آرش اسلامی” (گیتار الکتریک)، “طاهرعلی رمضانی” (گیتار باس)، “عارف جعفری” (دوتار و دمبوره) ، همکاری داشتند.

از شروع تا اتمام آلبوم چقدر زمان صرف شد؟

این آلبوم تقریبا سه سال پیش استارت زده شد و نوروز سال پیش آماده شد، اما بنا به دلایلی منتشر نشد.

فکر می‌کنید بازخورد آلبوم در میان شنوندگان چگونه باشد؟

در مورد بازخوردش هنوز نمی‌توانم چیزی عرض کنم.

چون اولین بار است که یک آلبوم با لهجه‌ی افغانستانی و تنظیم پاپ درایران منتشر می‌شود و تجربه‌ی این وجود ندارد و پیش‌بینی‌اش هم سخت است.

امیدوارم مورد اقبال قرار بگیرد.

آیا موزیک ویدئویی هم برای این آلبوم ساخته شده؟

یک قطعه از این آلبوم ویدئو شده که به همراه آلبوم در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت و برای قطعه‌ی دیگری نیز از این آلبوم برنامه‌ریزی کرده‌ایم برای ساخت یک ویدئوی دیگر.

آیا برای تهیه‌ی این آلبوم حمایت مادی یا معنوی از نهاد یا افرادی خاص داشتهاید؟

بله، تهیهکنندگی این آلبوم را شرکت “نغمه هفت اقلیم” به مدیریت جناب آقای “مرتضی دلیری” به عهده داشته و دارند.

این آلبوم با حمایتهای مادی و معنوی مدیریت محترم این شرکت و حمایتهای معنوی تعداد زیادی از دوستان افغانستانی و ایرانی مانند استاد “سعید بیابانکی” تهیه شد.

علاقه مندان چطور میتوانند آلبومتان را تهیه کنند؟

علاقهمندان از فروشگاههای محصولات فرهنگی سراسر ایران میتوانند این مجموعه را تهیه کرده و بشنوند.

یادآور میشوم پنجشنبه، “چهارم خرداد ماه ساعت ۱۵” مراسم رونمایی از آلبوم در “شهر کتاب ابن سینا” واقع در: شهرک غرب، خیابان ایران‌زمین، جنب فرهنگسرای ابن سینا برگزار خواهد شد.

برنامه بعدیتان بعد از انتشار این آلبوم چیست؟

امیدوارم بتوانیم بعد از انتشار آلبوم کنسرت و اجرای زنده‌ی این قطعات را برای علاقهمندان برگزار کنیم.

ما تلاش کردیم در این آلبوم مُدهایی را انتخاب و اجرا کنیم که ضائقه‌ی موسیقایی هر دو کشور بپسندد.

و سخن آخر؟

در آخر از همه‌ی عزیزان علاقه‌مند و غیرعلاقه‌مند می‌خواهم که از تکثیر غیرمجاز آلبوم‌ها خودداری کنند. با خرید آلبوم، ما را در تهیه‌ی محصولات بهتر یاری کنید.

سپاس از شما که وقت مصاحبه به من دادید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.