درمان یبوست با اصلاح سبک زندگی


درمان یبوست با اصلاح سبک زندگی

چون يبوست علل گوناگون و گونه‏ هاى متفاوت دارد لذا همه اقسام آن را نمى ‏توان يكسان و با يک داروى بخصوص درمان نمود. بديهى است هر نوع آن روش درمان ويژه ‏اى دارد. چه ممكن است داروئى كه براى نوعى از آن مفيد است براى نوع ديگر زيان ‏آور و براى بعضى انواع ديگر خطرناک بوده و سبب ادامه و شدت بيمارى گردد.
در همه اقسام يبوست دستور خوراک تقريبا نزديک بهم و يكسان مى‏ باشد. مصرف مواد گياهى بيشتر و مصرف گوشت و تخم ‏مرغ و ماهى خيلى كم باشد. اغذيه‏ اى كه مى‏ بايد مصرفشان منع شود عبارتند از نان‏ هاى شيرينى، گوشت مانده، قهوه، شكلات، مشروبات، كاكائو و نظاير آن. شير هم خوب نيست. لذا بايد به مقدار خيلى كم مصرف گردد. گاه نيز مضر مى‏ باشد. بعكس ماست بواسطه اسيد لاكتیک خود مانع نمو ميكروب و موجب ضد عفونى آن بوده و مصرف آن جايز مى‏ باشد.
خوراک را بايد در ساعات معين خورد و آن را زياد جويد تا با بزاق آغشته گردد. بايد از خستگى بدنى و فكرى و توقف در يكجا خوددارى نمود. حتى‏ المقدور از هواى آزاد و ورزش هاى ملايم چون دوچرخه‏ سوارى، قايقرانى و ورزش هاى سوئدى كه موجب تقويت عضلات شكم مى‏ شوند بشرطى كه از حد تعادل خارج نگردد بهره جست.
استفاده از توالت‏ هاى معروف به نوع ايرانى بهتر مى ‏باشد.
بايد كوشش گردد از تندخوئى و عصبانيت خوددارى شود كه بسيار زيان ‏بخش مى ‏باشند. توجه به استراحت بدن و خواب كافى ضرورى است. بديهى است براى درمان يبوست سستى مى‏توان از ملينات، تخم كتان، اسپرزه، آگارآگار، روغن كرچك خالص،, بمقدار كم تجويز نمود.
منبع: راز درمان، ج‏۱، ص: ۶۲

عضویت در کانال تلگرام بدو دانلود عضویت در کانال طبیب شهر

دسته :  سبک زندگی

دیدگاه هانوشته درمان یبوست با اصلاح سبک زندگی اولین بار در بدو دانلود پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.