صدا و سيما و افزايش ترانه ها

اين روزها نه تنها در يکي دو شبکه صدا يا سيما شاهد پخش ترانه هايي همراه با  موسيقي هاي طرب انگيز و بعضاً مناسب مجالس لهو و لعب هستيم که تقريباً در اکثر شبکه ها اين نوع ترانه سرايي رواج يافته است. موسيقي بعضي از ترانه ها همان موسيقي ترانه هاي مجالس لهو  است و تنها مضامين آن تغيير مي کند. اين ترانه ها گاهي به بهانه پخش براي کودکان و گاهي به بهانه هاي مختلف اعم از فرارسيدن اعياد و بعضاً حتي اعياد مذهبي پخش مي شود. در بعضي از برنامه ها همانند خندوانه، وقتشه و ... و اخيراً دورهمي هم روز به روز شاهد حضور خواننده هاي مختلف با ترانه سرايي هاي مشکل دار هستيم که ظاهراً محدوديتي هم در پخش اينگونه ترانه ها اعمال نمي شود.


سئوال اينجاست که آيا نبايد نظارتي بر متن و موسيقي ترانه هايي که از صدا و سيما پخش مي شود صورت گيرد؟! آيا مي توان به دليل جذب بيشتر مخاطب هر نوع ترانه اي را پخش کرد و احکام شرعي مربوط به آن را ناديده گرفت؟!


وقتي صدا و سيما پيشگام در پخش انواع ترانه ها مي شود متأسفانه سبب ترويج بعضاً ترانه هاي غيرمجاز مي گردد و عده زيادي از مردم دليل گوش دادن به ترانه هاي مسئله دار را پخش آن در صدا و سيما و در نتيجه مجاز بودن آن اعلام مي دارند! در حالي که در طرب انگيز بودن اين ترانه ها همين بس که اکثر آنها کودکان يکي دو ساله را نيز به طرب وامي دارد و جاي بسي تعجب که بزرگترها و ناظرين بر موسيقي اين مسئله را متوجه نمي شوند و يا نمي خواهند متوجه شوند. 


ظاهرا در سياستي که در پخش اين گونه ترانه ها لحاظ مي شود بنا بر اين است که جايگزيني براي ترانه هاي ماهواره اي و... لحاظ شود و يا اينگونه شادي را به جامعه القا کنند در حالي که بايد توجه داشت که گناه را نمي توان با گناه ولو با شدت کمتر پاسخ داد و اينکه شادي حقيقي با گوش دادن به انواع ترانه ها به دست نمي آيد؛ کما اينکه با وجود اينکه شاهد هستيم که روز به روز تساهل و تسامح بيشتري در پخش آن مي شود مخاطبين هم کمتر راضي مي شوند.


کاش مسئولين مربوطه به جاي ترويج موسيقي و ترانه به فکر پرمحتوا کردن برنامه ها و خلاقيت در آن باشند و از لحاظ معنوي و روحي مردم را رشد دهند نه اينکه تحت تأثير شبهات شبکه هاي بيگانه قرار بگيرند و بخواهند به هر قيمت مخاطبين را حفظ کنند. بدون شک عزت و تأثير بيشتر در طي مسيري است که رضاي خدا را همراه خود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.