منافقان، مشکلاتی که خود مسبب آن بودند را به سوء مدیریت رهبری جامعه نسبت می‌دهند

علامه جوادی آملی: این‌ها اگر خیری ببینند، می‌گویند از طرف خداست و شرّی ببینند براساس بدقدمی رسول خدا ـ معاذ الله ـ یا براساس ضعف رهبری و مدیریت او تكیه می‌كنند و اسناد می‌دهند.

پاسخی برگرفته از بیانات آیت الله جوادی آملی به موسوی خوئینی‌ها/ منافقان، مشکلاتی که خود مسبب آن بودند را به سوء مدیریت رهبری جامعه نسبت می‌دهند

علامه جوادی آملی: این‌ها اگر خیری ببینند، می‌گویند از طرف خداست و شرّی ببینند براساس بدقدمی رسول خدا ـ معاذ الله ـ یا براساس ضعف رهبری و مدیریت او تكیه می‌كنند و اسناد می‌دهند.

گروه سیاسی-رجانیوز: حضرت علامه جوادی آملی در جلسه 172 درس تفسیرشان با محوریت سوره مبارکه نساء نکاتی را پیرامون انتساب مشکلات موجود به رهبر جامعه‌ توسط منافقان و مسلمینِ ناآگاه بیان می‌کنند که با شرایط حال حاضر جامعه‌ی ما نیز قرابت‌های بسیاری دارد.

به گزارش رجانیوز، متن بخشی از این جلسه به شرح زیر می‌باشد:

همین گروهی كه یا در اثر «نفاق» یا در اثر «ضعف ایمان»، آن سخنان را با رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) در میان گذاشتند، گاهی پیشنهاد می‌دادند كه دفاع بر ما واجب بشود. وقتی كه دفاع بر این‌ها واجب شد، می‌گفتند زود است، چرا مهلت ندادی! همین گروه، اگر فتح و پیروزی و عزّت و امثال‌ذلک نصیبشان بشود، می‌گویند این نعمتهایی است كه از طرف خدا به ما رسیده است و اگر شكست و رنج و بلا و مِحنت و گرانی و قحطی و امثال‌ذلک برسد، براساس تطیّری كه رسم آنها بود، می‌گفتند این بدقدمی تویِ پیامبر است ـ معاذ الله ـ؛ تطیّر می‌زدند.

یا آن‌ها كه به این خرافات معتقد نبودند، می‌گفتند این از سوء مدیریت و ضعف رهبریِ توست، این دوتا حرف را می‌زدند. فرمود: «إِن تُصِبْهُمْ حَسَنَةٌ یَقُولُوا هذِهِ مِنْ عِندِ اللّهِ وَإِن تُصِبْهُمْ سَیِّئَةٌ یَقُولُوا هذِهِ مِن عِندِكَ؛ و اگر به آنها (منافقان) حسنة (و پیروزی) برسد میگویند از ناحیه خدا است و اگر سیئة (و شكستی) برسد میگویند از ناحیه تو است»(نساء:79)؛

به تویِ پیامبر نسبت می‌دهند، مشابه همان كاری كه پیروان موسای كلیم داشتند. در سورهٴ مباركهٴ «اعراف» از وضع پیروان موسای كلیم این‌‌چنین یاد می‌كند، آیه 131 سورهٴ مباركهٴ «اعراف» این است كه: «فَإِذَا جَاءَتْهُمُ الْحَسَنَةُ قَالُوا لَنَا هذِهِ وَإِنْ تُصِبْهُمْ سَیِّئَةٌ یَطَّیَّرُوا بِمُوسَی وَمَنْ مَعَهُ؛ هنگامی كه نیكی(و نعمت) به آن‌ها می‌رسید می‌گفتند به خاطر خود ماست! ولی موقعی كه بدی(و بلا) به آن‌ها می‌رسید می‌گفتند از شومی موسی و كسان او است!»

«تطیّر»؛ بدقدمی، فالِ بدزدن، تشئّم كه از طَیران طیر معمولاً این‌ها این شئومت را به یاد داشتند، اخذ شده است. این‌ها به موسای كلیم(سلام الله علیه) می‌گفتند در اثر بدقدمی تو و همراهان توست كه ما الآن به زحمت افتادیم.

مشابه این معنا را هم مسلمینِ ناآگاه صدر اسلام به رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) می‌گفتند. ریشه‌اش هم در سورهٴ مباركهٴ «بقره» است كه ﴿تَشَابَهَتْ قُلُوبُهُمْ-بقره: 118) دل‌های این‌ها یكی است، طرز تفكّر این كافران و منافقان یكی است﴿تَشَابَهَتْ قُلُوبُهُمْ﴾. این‌ها اگر خیری ببینند، می‌گویند از طرف خداست و شرّی ببینند براساس بدقدمی رسول خداـ معاذ الله ـ یا براساس ضعف رهبری و مدیریت او تكیه می‌كنند و اسناد می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.