هنوز در برلین قاضی هست


هنوز در برلین قاضی هست

ماجرای اخراج سال گذشته یک استاد دانشگاه آزاد اراک را که به یاد دارید.
استادی که در محیط علمی و کلاس درس با دانشجویان بر سر مساله حجاب و مسایل دینی دیگر مباحثه کرده بود و سرانجام به حکم علی اکبر ولایتی رییس خود، از تمامی سمت های آموزشی دانشگاه اخراج و در دادگاه بدوی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

حالا دادگاه تجدیدنظر با استفاده از تفسیر مضیق قوانین جزایی ( در برابر تفسیر موسع قوانین توسط دادگاه بدوی) با دلایل متقن این استاد دلسوز و بیگناه را تبرئه و اعلام کرده است که نمی شود در محیط های علمی مانع بحث و گفتگو شد.

قاضی همچنین در باره این نظر استاد دانشگاه که گفته بود " حجاب یک مقوله وارداتی در تشیع بوده است" نوشته که طرح مباحث  تاریخی هیچ منافاتی با مقدسات ندارد و توهین محسوب نشده و پوشش اسلامی لزوما مانع جلوگیری از نگاه هرزه و تجاوز نمی شود و این بخش از اظهارات نویسنده هم توهین به مقدسات نیست، بلکه یک دیدگاه روانشناسی در جوامع علمی است.

قاضی باسواد تجدیدنظر همچنین در حکم خود آورده است که نام بردن از پیامبر با نام کوچک  توهین محسوب نمی شود، بلکه مذموم بوده و  فقط می تواند باعث نکوهش فرد مسلمان شود.

در انتها هم با رای قاطع اتهامات منتسب به متهم را رد و او را تبرئه کرده است تا ولایتی و ولایتی ها بدانند که هنوز در برلین قاضی هست.

تیتر برگرفته از یک واقعیت تاریخی است.

در قرن هجدهم فردریک پادشاه وقت آلمان در رقابت با لویی چهاردهم پادشاه وقت فرانسه و بنیانگذار کاخ ورسای دستور داد قصری زیبا بسازند اما با یک مشکل مواجه شد.خانه آسیابانی در مسیر ساخت قصر بود و آسیابان حاضر به همکاری نبود. فردریک به سراغ او رفت و گفت بفروش. آسیابان پاسخ داد نه آنقدر پولدارم که که به ان نیاز نداشته باشم و نه آنقدر فقیر که به آن نیاز داشته باشم. پس نمی فروشم.

فردریک گفت : می دانی با کی طرف هستی ؟ دستور می دهم تا اینجا را  از تو بگیرند.

آسیابان خندید و گفت: نمی توانی، چون هنوز در برلین قاضی هست!

 پادشاه به یاد نصایح ولتر مشاور خود افتاد که گفته بود هرچه را خواستی ابزار خود کن اما دستگاه عدالت را مستقل بگذار تا مردم به آنجا پناه ببرند. 

وای از آن روزی که مردم از سیستم قضایی نا امید شوند. آن وقت است که مردم به بیگانه پناه خواهند برد.

حال  رای این قاضی شریف  می تواند آیینه ای باشد برای خیلی از مقامات  تندرو و حتی قضاتی که هنوز در بند تفکرات ابتدایی خود هستند.

امروز کشور ما شدیدا به این قضات شریف ، مستقل و باسواد نیازمند است ، آن هایی که در برابر تضییع حق الناس ایستادگی کنند و از طرفی خود را نماینده حق الله هم ندانند .اینجاست که می شود امیدوار شد.
محمد علی شهابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.