ورزش در اسلام (۱) | مجله اینترنتی طب سنتی بدو دانلود


ورزش در اسلام (۱)

ورزش، یکی از نقاط مهم مورد اختلاف طبّ سنّتی و طبّ اسلامی است. عده ای از اطبای سنتی اعتقاد دارند که در اسلام اشاره ای به ورزش و مسایل طبی آن نشده است در صورتی که در طب اسلامی، تاکید اصلی بر اصلاح تغذیه است که اگر به درستی انجام شود «صدی» حاصل می شود که نود ورزش را نیز پیش خود دارد. در اسلام، به جای تاکید مستقیم بر فعالیت های ورزشی به شکل رایج آن: *تاکید بلیغ بر پرهیز از کسالت و تنبلی شده است: امیرالمؤمنین، علی، (علیه السلام) چنین بیان فرموده اند:« مبغوض ترین خلق نزد خدا آن است که شب چون مرداری به خواب می رود و روزش را به بیهودگی می گذراند.» (مستدرك ‏الوسائل/۳۴۰/۶)- حضرتشان همچنین بیان داشته اند: هنگامی که اشیاء با هم ازدواج کردند، تنبلی و ناتوانی با هم پیمان زوجّیت بستند و فرزندی از آن ها به نام “فقر” متولد شد.» (الکافی/۸۶/۵) – امام موسی کاظم(علیه السّلام) می فرمایند: به یقین، خداوند جلّ وعزّ، بنده پرخواب بیکار را دشمن می دارد.»(الکافی/۸۴/۵) – امام باقر(علیه السّلام) فرموده اند: من مردی که در کار دنیای خودش تنبل است دوست ندارم و هرکه در کار دنیایش تنبلی کند؛ در امر آخرتش تنبل تر خواهد بود.»(الکافی/۸۵/۵) – امام موسی کاظم(علیه السّلام) فرمودند که پدرم(علیه السّلام) به یکی از فرزندانشان فرمودند: برهیز از تنبلی و بی حوصلگی که آن دو، تو را از بهره دنیا و آخرتت بازمی دارند.» (الکافی/۸۵/۵)
* بر مجاهده و تلاش در تمام شؤون زندگی اصرار ورزیده شده و در این میان، به ویژه کوشش در راه تامین معیشت حلال مورد تاکید قرار گرفته است: – نبی گرامی(صلّّی الله علیه و آله و سلّم) بیان داشته اند: عبادت هفتاد جزء دارد که برترین جرئش، طلب حلال است.»(الکافی/۵/۷۸). – پیامبر مکرّم اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) همچنین فرموده اند: هرکه در حال خستگی ناشی از طلب حلال بخوابد؛ در حالی خوابیده است که مورد آمرزش قرار گرفته است.» (وسائل الشیعه/۱۷/۲۴). – ایشان (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: هر که چهل روز از حلال بخورد، خدا قلبش را نورانی می کند.» (بحارالأنوار/۱۰۰/۱۶) – همچنین از خاتم الانبیاء(صلّی الله علیه و آله و سلّم) نقل است که: هرکه از دسترنج خویش بخورد؛ خدایش به نظر رحمت نگاه کند و عذابش نخواهد کرد.»(مستدرک الوسائل/۱۳/۲۴). – حضرت صادق الائمّه (علیه السلام) می فرمایند: تلاش کننده برای اداره خانواده، همچون جهاد کننده در راه خداست.» (الكافي/۵/۸۸).
– شخصی به امام صادق(علیه السّلام) عرضه داشت که مردی هست که می گوید در خانه ام می نشینم و نماز می خوانم و روزه می گیرم و عبادت پروردگارم را به جا می آورم، روزی ام هم خواهد رسید؛ امام(علیه السّلام) فرمودند:«این شخص یکی از سه نفری است که دعایش مستجاب نمی شود.»(الکافی/۵/۷۷).

عضویت در کانال تلگرام بدو دانلود عضویت در کانال طبیب شهر

دسته :  تناسب اندام

دیدگاه هانوشته ورزش در اسلام (۱) | مجله اینترنتی طب سنتی بدو دانلود اولین بار در بدو دانلود پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.